Hoşgeldiniz, Misafir.
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 53

AnasayfaAramaSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

kurbam röpörtajı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
sarsıntı
MEGA MOD
MEGA MOD

Erkek
İş/Hobiler : sarsıntı
Lakap : kanat
Durumum :
Kişisel İleti : SARSINTI YAZAR ÇOK MEZAR KAZAR
Paylaşım : :
21 / 10021 / 100

Güç: :
65 / 10065 / 100

Tecrübe : :
29 / 10029 / 100

MesajKonu: kurbam röpörtajı   C.tesi Tem. 12, 2008 10:11 am

Kurban Röportajı
Her şey tarihe “21 Haziran 2005 Kurban İstanbul Konseri” olarak geçen bir bitişle başladı.Nedenleri hakkında çok söylentinin dolaştığı bu ayrılık kararının gerçekleştiği anları,birazdan grup elemanlarının ağzından öğreneceksiniz. Grubun tekrar birleştiği müjdesinin hemen ardından gerçekleşen bu röportaja geçmeden önce Kurban’ı tekrar bize kazandıran sürece göz atmamızda fayda var.

2006’nın Nisan ayında Panik albümü çıkageldiğinde, özellikle Burak ve Deniz arasında olduğu varsayılan husumetin o kadar da derin olmadığını gördük.Panik’in “Almayan Böyle Olsun” adlı albüm kapağının tasarımı Burak Gürpınar tarafından yapılmıştı.2006 yazı boyunca Deniz , Panik in ilk klibini çekmek için,Kerem’de Nekropsi’nin yeni albümünü çıkarmak için uğraşıp durdu… O sırada Burak Athena’yla çeşitli konserlere çıkmış ve bir maxi cd tamamlamıştı.

25 ekim akşamı Yüxexes’te Panik’in Diskotek adlı videosunun prömiyeri gerçekleşti. Burak ve Deniz’in görüntüleri, uzun bir aradan sonra aynı klipte yer alıyordu.

11 Kasım’da Athena idolu kabul ettiği punk grubu The Exploited’la aynı sahneyi aldı. “İT” adlı albümünde Athena nın yakaladığı köklü değişim rüzgarları bu konser sonrası bir fırtınaya dönüşecek diye beklendi. Ancak söylentiler Gökhan’ın yeniplanları ve bu planları nedeniyle taşıdığı sancı ve sıkıntılarının artığı yönündeydi.

17Kasım gecesi gerçekleşen MTV Türkiye lansman partisinde Gökhan’ın yüzüne bakıp bir yorum yapmamaız mümkün olmadı.Gökhan geceye kar maskesiyle gelmişti.

4Aralık günü Panik için mecburi ve en az 15 ay sürecek olan duraklamanın başladığı gün oldu.Grubun vokalisti Gökhan’ı askere uğurlamıştık.

Kasım ayının ortalarında,Deniz’in yıllardan beri prodüktör olarak üzerinde olduğu işlerden birisi tekrar gündeme geldi.Çok önceleri Direc-t inve sonraları Panik’in albümünü bitiren Deniz şimdi de Kraker’e konsantre oluyordu.Aynı günlerde Burak, Pentagram’dan Tarkan Gözübüyük ve Mor ve Ötesi’nden Kerem Özyeğen ile birlikte cover çalışmalar yapmaya karar verdi.

28 Kasım günü radyolara dağıtılan basın bülteniyle, Kerem Tüzün’ün de kadrosunda olduğu yeni Nekropsi’nin yeni albümünün de çıkmak üzere olduğunu öğrendik.Ama grubun iki üyesinin Türkiye’de olmaması nedeniyle ,bu grup ta hemen konserlere , tv programlarına katılamayacaktı.

13 Aralık günü ilk kez forumlarda “Athena dağıldı mı?” soruları dolaşmaya başladı.

15 Aralık günü Athena’dan Gökhan grubun geleceği açısından yurtdışına açılma hamlesinin gerçekleşmek zorunda olduğunu belirtti. Bunu yapmak üzere İngiltere’ye gidecek belki de 1 yıldan fazla sürecek bir zaman diliminde bunun için çalışacaktı. Grubun diğer üyeleri ise bu süreçte farklı projelerde yer alacak ve müzikten kopmayacaktı. Aynı gün yılbaşı sırasında önemli açıklamalar olabileceğini söylüyor ama bir ayrıntı vermiyordu.

26 Aralık gecesi www.kurban.com geri sayımdaydı… Hızla azalan sayacın bittiği noktada ne çıkacağı konuşuluyordu.

30 Aralık’ı 31 Aralık gününe bağlayan gece yarısı tüm Kurban Severler kendi bayramlarını kutlamaya başlamıştı.Kurban geri dönmüştü.

Rockistanbul 2005’te çıktığınız gün aldığınız dağılma kararıyla başlayalım.Anlatın
Kerem: O gün konser öncesi kuliste yaşananlardan sonra kopma noktasında olduğumuz durumu iyice ortaya çıkmıştı.Daha önceki günlerde yaşanan tırmanışların sonucuydu bu. Kimse “ipi ilk kim çekti önce” diye merak etmesin artık.Önemli olan şimdi buradayız ve çıkıp çatır çatır çalacağız.
Özgür: Ciddi bir iletişim bozukluğu içerisindeydik.”İnsanlar” albümü yeni çıkmış olduğu halde bu konuda doğru dürüst bir şey yapamıyorduk. Birbirimize hem yakın hem uzaktık.Birbirimize yeteri kadar açılamadık belki de. Kafamda ciddi bir şeylerin olacağı düşüncesi vardı ama o gün bu sonucun çıkacağını beklemiyordum. Gelişmeler üzerine 5ay askerliğimi yapıp, Fransa ya gittim. Hayatımla ilgili oldukça radikal kararlar verdiğim değişiklikler yaşadığım bir dönemdi.
Burak: Kurban Dağıldığında insanların bundan beni sorumlu tutması o günlerde beni oldukça üzmüştü. Böyle bir tırmanış vardı ve karşısında duramıyorduk.Daha önceki süreçte yaşanan kavga ve tartışmalar bizi o noktaya getirdi. Uygarca anlaşıp ayrıldık. O konser öncesi yaşanan kavga ve tartışmalarla kıyasladığımızda, o gün çok sessiz bir final bile yaşadığımızı söyleyebilirim. Ben insanların gözünde hep “Kurban Burak” tım. O dağılma kararı ardından da bu değişmedi.
Deniz: İnsanlar’ın kayıtları sırasında büyük bir baskı altında hissetmiştik kendimizi. Ben o albümle ilgili kaldırabileceğimden fazla sorumluluklar altına girmeye çalıştım. Bu bana ağır geldi.. “Albümün dağıtımı iyi yapılabilecek mi,tanıtım promosyon işleri yolunda gidecek mi,konserlerde bir şeyler aksayacak mı” gibi bir sürü soru bir yandan da müzik yapmaya çalışırken hep kafamızdaydı. Tuttuğunu koparmak isteyen bir grup olduğumuz için de bunların bedeli ağır oldu.

Tartışmalar falan derken, bu konserden birkaç ay önce de sanırım bir İstanbul dışı konserde Özgür’ün elini çatlattığı haberi gelmişti.
Özgür: Evet Mersin konseriydi. Sahnede Kerem’le tırmanan bir gerginliğin sonucu elimi duvara vurmuştum. “Kerem’in kalbini kıracağıma elimi kırarım” diyip.

Evet. Neyse sonra Aylim Aslım’la Yeni Melek2te verdiğiniz bir konser olmuştu da rahat bir nefes almıştık.Hemen tekrar birleşme bölümüne gelelim nasıl oldu?
Burak: Deniz aradı beni “yeni grup kuruyoruz,çalarmısın?” diye sordu bende “evet” dedim.
Kerem:Kendimizi buna hazır hissetmemizle ilgili bir şey bu . Şartlar nasıl bizi koparma noktasına getirdiyse, tekrar birleşme noktasına da getirdi, içimizdeki çağrıya uyduk.
Özgür: Fransa’daydım. Kerem telefon etti bir akşam, “nete gelsene” dedi.Girdim… Başladık yazışmaya. Burak ve Deniz’le tekrar başlamayı düşündük var mısın?” dedi. Ertesi gün eşimle bavulları hazırlıyorduk.
Deniz: Dağılma sonrası karşılaşmalarımızda, birbirimizle dağılmış bir grubun elemanları gibi konuşmuyorduk.Derken yakın bir zamanda da Kerem’le Burak’la buluştuk. Orada etrafta duran enstrümanlarla da oynamaya başlayınca başlamış olduk. Özgür’ü de aradık. Adam “yerimi sıcak tutun geliyorum” diyince tamamlandık.

Nekropsi’yi cami önüne bırakmayacaksınız herhalde?
Burak: Gökhan’ın aldığı karar malum. Athena’yı daha ileriye taşımaya yönelik uzun vadeli bir düşünce var. Bunun ön çalışmalarını bir, birbuçuk yıl falan Gökhan İngiltere’de yapacak. Tabi Gökhan uçağa binmeden daha bunun olacağına inanmam. Ama olursa ve Athena İngiltere’de yeni bir kayıt yapma noktasına gelirse gider stüdyoya çalarım. Panik’ten Gökhan’ın geçtiğimiz ay askere gitmesiyle de Panik ister istemez “pause” durumuna geçti zaten.
Kerem: Cem ve Tolga’nın yurtdışında olmaları zaten seri birtakım işler yapmamızı engelliyor.Onların Türkiye’de bir araya gelmesi halinde Kurban’la işleri çaktırmadan bir rota çizmeye çalışacağız.
Özgür: Benim de ardımda bıraktığım iki grup var Fransa’da biri “Fruta” adlı deneysel bi grup ama onlarla sadece müzikal anlamda bir araya gelip bir şeyler yapıyorduk. Asıl “Rood” adlı bir hardcore grubumuz var. Onlarla beste çalışmalarımız da var.Deniz’in askere gitmesiyle birlikte Kurban’da vereceğimiz ara sırasında, Fransa’nın çeşitli şehirlerinde konserler vermeyi planlıyoruz.
Deniz: Burak’ın dediği gibi Panik beklemede. Benim bir de şu an prodüksiyonunu yaptığım Sumeru grubunun albümü var. İş artık mix aşamasında,bitti bitiyor.Kayıtlarda bas gitarları da çaldım. Grupta 3.elemanım diyebiliriz.Panik’in bekleme süreci sonunda tam gaz devam edeceğiz yine.

Burak senin bir de Mor ve Ötesi’nden Kerem ve Pentagram’dan Tarkan’la birlikte cover parçalar çalacağını duyduk.
Burak: Evet bir gün bu üçlü prova stüdyosunda bir araya geldik ve 70-90 döneminden kimi parçaları çok iyi yorumladığımızı gördük. Led Zeppelin’den Aerosmith’e uzun bir repertuar bile planladık. Ama Tarkan’ın Pentagram’a benim de Kurban’a yoğunlaşmam nedeniyle şimdilik ileriye ertelediğimiz bir proje.
Bu arada kutlarım Kerem. Geçtiğimiz günlerde böyle bir ihtimal olup olmadığı konusunda seni yoklamıştım. En ufak faça vermedin.
Kerem: Olacak o kadar bunun tam anlamıyla sürpriz olmasını istiyorduk.Renk verseydik sürpriz olmaktan çıkardı zaten.
Yeni fotoğraflarınızda iyice psikopata bağlamışsınız. Bu görünüşünüzün müziğe de yansıması olacak mı?
Burak: Nasıl göründüğümüzden çok ne yapacağımızı düşündüğümüz bir dönemdeyiz ve nasıl hissediyorsak öyle görünüyoruz. Bunun sunacağımız müzikte de böyle olması tabi ki kaçınılmaz. Şimdiye kadar da aynaya baktığımda “tamam ben şu an böyleyim”den farklı bir şekilde görünmedim zaten ve şu anda böyleyim.
Özgür: Evet oldukça damı gözü dağıtmış görünüyoruz. Zaten o kadar da temiz adamlar değiliz. Çok janti olduğumuz çekimler de olmuştur. Ama yeni bir albüm ve promosyon sürecinde değiliz, şu an buyuz.
Kerem: Aslında objektifin karşısına geçtiğimizde geri dönüp bir grup olarak tam anlamıyla “hastalıktan kalkmış” gibiydik. Tekrar başlamamız bir nekahat sürecinin sonu gibiydi. Öyle çıkmışız fotoğraflarda.
Deniz: Biz haydi başlıyoruz dedikten sonra traş olmayı falan düşünmedik zaten. Ama bir değişiklik yaşadığımız mutlak.Dış görünüşümüz bir yana yapmak istediklerimizde de farklılıklar olduğunu söyleyeyim.
Bu arada fotoğraflarınızı çeken Erdal Mahir Curan, dergimizin de fotoğrafçısı. Böyle olmasına rağmen bana bile bu konuda hiçbir tüyo vermedi.
Burak: evet bizi satmadığına çok sevindik. İşini iyi yapan bir adam. Zaten konuşmak yerine susup gözlemlemek gibi de bir tarzı var. Sadece izliyor ve işini güzel yapıyor, seviyoruz onu.
Deniz: Rockistanbul sırasında çektiği fotoğrafları görünce çok etkilenmiştik. Belli ki titiz ve dikkatli. Daha o zamanlar bir şey yapmak isterdik ama kısmet bu günlereymiş.
Bazı forumlarda kıllananlar var “reklam amaçlı geri döndüler” diyorlar sizin için.
Burak: Sanki yeni bir albüm kaydı var da ortada onu pazarlamak için ince ince stratejiler kurmuşuz,hesaplar yapmışız falan.. ne alakası var.. beraber çalmayı özledik ve çalacağız hepsi bu. Geri dönüyoruz diye ne röportajlar verdik ne kıyametler kopardık. Bütün yaptığımız sadece döndüğümüzü sitemizden duyurmaktı o kadar.
Kerem: Anlayamadım. Birbuçuk senelik bir ayrılık reklam stratejisi miymiş? Hangi grup dayanabilir ki buna?
Deniz: 17 yaş dönemlerimi hatırlıyorum da . Ben de bir sevdiğim grubun posterlerini duvarlarıma asar,yaptığı her şeyi çok derinlemesine sorgular değerlendirirdim. Bir kızı sevmişsem kendimi yerlere atardım falan. O yaştaki insanların sevgisi daha yoğun ve tepkileri daha sert oluyor. Biz Panik forumunu da bu yüzden kapatmıştık. Ben forumlarda şimdilik bir adet “Kurban’ın reklam stratejisi” içerikli mesaj gördüm. Bunu da bizim reklam stratejilerimizden çok kendi aklınca insanların aklını çelerek eğlenen bir arkadaşın uğraşı diye yorumladım ve gülüp geçtim.

kurbam röpörtajı
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Stern Dergisi Ropörtajı